• Dünden Bugüne
 • Neden Başak Sigorta
 • İştirakler • BAŞAK SİGORTA


  DÜNDEN BUGÜNE


  Başak Sigorta, T.C. Ziraat Bankası, Tariş, Çukobirlik, Fiskobirlik, Et ve Balık Kurumu, İstanbul Emniyet Sandığı, Kozabirlik, Marmara Birlik ve Union Societe de Reassurances tarafından, 1959 yılında 3 milyon TL sermaye ile kurulmuştur. Tarım sektörüne hizmet vermek, hayat ve hayat dışı branşlarda sigortacılığın gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla İstanbul Beyoğlu’nda hizmet vermeye başlayan Başak Sigorta, o günden bu yana pekçok yeniliğe pekçok ilke imza atarak Türk Sigorta sektöründeki öncülüğünü sürdürmektedir.

   

  1960  ilk hayvan-hayat sigortasını çiftçilerimize sunmuştur.

   

  1961  faaliyet gösterdiği 7 branştaki performansıyla sektörde birinci sıraya yükselmiştir.

   

  1962  zirai branşta sektör birincisi olmuştur.

   

  1963  üç yıl gibi kısa bir zamanda büyük başarı gösteren Başak Sigorta, karlılıkta 16          sigorta şirketi arasında birinci olmuştur.

   

  1966  Harbiye’deki kendi yerine taşınmıştır.

   

  1970  yüzyılların düşünü gerçekleştirmek amacıyla yapımına başlanan Boğaziçi Köprüsü ve ona bağlı Haliç Köprüsü’nün montaj ve inşaat sigortalarını üstlenmiştir.

   

  1976  ülkemizin ilk hastane gündelik tazminatı ve ferdi kaza sigortası uygulamalarını başlatmıştır. Türkiye’nin dev kuruluşlarından İskenderun Demir Çelik İşletmeleri’ne Yangın All Risks teminatı verilmiştir.

   

  1977  Ortadoğu ve Balkanların en büyük soğuk hava deposu olan Başak Depoculuk A.Ş., Başak Sigorta’nın iştirakleri arasında yerini almıştır.

   

  1978  başlattığı ihracat Kredi Sigortası çalışmaları Türk Eximbank’ın çekirdeğini oluşturmuştur.Bir başka büyük kuruluş TÜPRAŞ, Başak Sigorta güvencesini seçmiştir.

   

  1981  Karabük Demir Çelik İşletmeleri’ne Yangın All Risks teminatı verilmiştir.

   

  1982  Samsun Köklüce Barajı Hidroelektrik Santrali Türbin-Jeneratör montaj ve inşaatının sigortasını yapmıştır.

   

  1983  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Tuzla Harp Okulu inşaatını sigortalayan Başak Sigorta, Hayat Sigortası alanında da yeni ürünler geliştirme çalışmalarını sürdürmüştür.

   

  1985  Özel Emeklilik Sigortası’nı uygulamaya koymuştur.

   

  1986  yılında ise ülkemizin ilk Kümes hayvanları ve Balık Çiftliği Sigortası yine Başak Sigorta tarafından geliştirilmiştir.

   

  1987  Sermayesini 600 milyon TL’ye çıkarmıştır.

   

  1988  T.C. Ziraat Bankası’ndan kredi kullanan tüm çiftçilere kredi limitlerinde tabii afetlere karşı paket poliçe uygulamasına geçilmiştir.

   

  1989  ödenmiş sermayesi 3 milyar TL’ye çıkarılmış, T.C. Ziraat Bankası’ndan kredi kullananlar, kredi limitlerinde hayat sigortası kapsamına alınmaya başlanmıştır.

   

  1990  dünyada ilk kez uygulanan bir model ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı “Şemsiye Sigortası” güvencesi altına almış, aynı yıl hayat dalında Sosyal Güvence Sigortası’nı da (SGS) uygulamaya koymuştur. Yine Türkiye’de ilk kez Cam Sera Sigortası’nı Türk insanının hizmetine sunmuştur.

   

  1991  Başak Sigorta’nın sektöre getirdiği yenilikler sürmüş, Ürün Mali Sorumluluk Sigortası uygulamaya konulmuştur. “Ferro Silis”  emteasını taşıyan Braut Team gemisinin Seylan Adası yakınlarında batması sonucu tam ziya hasara uğrayan emtea hasarını Başak Sigorta ödemiştir. Aynı yıl sermayesini 100 milyar TL’ye yükselterek, yeni bir ürün olan Don Sigortası’nı hizmete sunmuştur.

   

  1992  çevre dostlarına yönelik ürün geliştiren Başak Sigorta, Çevre Dostu Mali Mesuliyet Sigortası ile ilgili çevre kirliliğine karşı mücadele veren kuruluşları teminat altına almaya başlamıştır. Başak Sigorta, Petkim Petrokimya Holding A.Ş.’nin Yarımca Petrokimya  Kompleksi’nde 14 Mayıs 1992’de meydana gelen infilak ve yangın neticesinde ödediği 6 milyon dolarlık rekor tazminatla, somut hizmet anlayışını hasar ödemedeki liderliği ile sürdürmüştür. Yine aynı yıl içinde, güçlü ortağı T.C. Ziraat Bankası önderliğiyle, Orta Asya’da kurulan bankalara ortak olan ilk sigorta şirketi ünvanını kazanmıştır. Başak Sigorta, aynı yıl İstanbul’un bir başka düşünü gerçekleştirerek İstanbul Metrosu’nun 1.aşama inşaatına güvence vermiştir. Elazığ Dicle Barajı, İstanbul Sazlıdere Barajı, İzray-İzmir Hafif Metro inşaatlarını sigortalayan Başak Sigorta, daima gerçek güvencenin kaynağı olmaya devam etmektedir.

   

  1995  Sermayesini 500 milyara çıkaran Başak Sigorta, sigortalılarına yakın olmak ve iyi hizmet anlayışından hareket edilerek bölge müdürlükleri aracılığı ile hizmet vermeye devam etmiş ve bu amaçla Antalya’da yeni bir Bölge Müdürlüğü’nü hizmete sokmuştur. Sanata, spora ve sosyal etkinliklere katkısını sürdüren Başak Sigorta bu amaçla Ankara ve İzmir’de bulunan Sanat Galerileri’nde resim, heykel  ve fotoğraf sergilerine ev sahipliği yapmaktadır. Kültür Bakanlığının çalışmaları ile ülkemize iade edilen Torso ve MArsiyas heykeli gibi kültür hazinelerimiz Türkiye’ye nakliyesi sırasında da tüm risklere karşı Başak Sigorta tarafından sigorta edilmiştir.

   

  1996  sermayesini 1 trilyon TL’ye çıkartan Başak Sigorta yine bu yıl Azerbaycan’da kurulan BAŞAK / İNAM Sigorta ve Reasürans Şirketi’ne %49 ‘luk hisse ile ortak olmuştur. Yine aynı yıl Lefkoşa’da Kıbrıs Şube Müdürlüğü faaliyete başlamıştır.

   

  1997  merkezi Trabzon’da olan Karadeniz Bölge Müdürlüğü’nün açılışı gerçekleştirlmiştir. Ürün yelpazesini devamlı geliştirmeyi ve artırmayı amaç edinen Başak Sigorta, “Başak Seyahat Sigortası” adı altındaki iki yeni ürününü hizmete sunmuştur.       Başak Sigorta TSE ISO 9001 Kalite Belgesi almıştır.

           Makine Kimya Enstitüsü’nün Kırıkkale’de bulunan Mühimmat Deposu’nda Temmuz 1997’de meydana gelen patlama sonucu yaklaşık 1 trilyon hasar ödemesi yapmıştır.

   

  1998  sermayesini 2.3 trilyona yükselten Başak Sigorta, İstanbul içinde de bölgeleşme çalışmalarına başlamıştır. Kayseri’de İstikbal Grubu’na bağlı Merkez Çelik A.Ş.’ye ait mobilya fabrikasında çıkan yangın sonucu Başak Sigorta A.Ş. 960 milyar TL hasar ödemesinde bulunmuştur.

   

  1999  Anadolu yakasında Kadıköy Bölge Müdürlüğü’nü hizmete açmıştır. Başak Sigorta, üretiminin büyük bir bölümünü acenteler aracılığı ile gerçekleştirmekte olup, 1999 Nisan’dan başlamak üzere acenteleri ie on-line bağlantıya geçmiş ve en yüksek maliyetli girdi olan “zaman” dan büyük tasarruf sağlanmıştır.

           Marmara Bölgesi’nde 17 Ağustos 1999 tarihinde büyük can ve mal kaybına neden olan deprem felaketi nedeniyle Başak Sigorta yaklaşık 10 trilyon hasar ödemiştir.

   

  2000  ‘li yılların başında ise sermayesini 10 trilyona, İstanbul’daki bölge müdürlüklerini üçe çıkarmış, Bakırköy ve Merkez Bölge Müdürlükleri açılmıştır. Böylece iç Anadolu (Ankara), Ege (İzmir9, Güney Anadolu (Adana), Bursa, Antalya, Karadeniz (Trabzon) Bölge Müdürlükleri ile bölge müdürlükleri sayısını 9’a çıkartan Başak Sigorta, Kıbrıs Lefkoşa Şube Müdürlüğü ile yaygın bir ağa sahiptir.

   

  2001  yılında Başak Sigorta, hizmeti hızlı ve kaliteli bir şekilde sigortalılara ulaştıran, bölgesel talepleri daha kolay karşılayan, ürün tasarım-satış-pazarlama-denetim ve koordinasyon işlevlerini daha sağlıklı bir şekilde yürüten bir şirket olup, bu çalışmalarını daha yükseğe taşıma taşıma çabalarını sürdürmektedir.

           Türkiye’de çok önemli bir ilke daha imza atan Başak Sigorta, Olağanüstü Hal Projesi’ni gerçekleştirmiştir. Bu projeye göre, Genel Müdürlüğümüz’de bulunan ve tüm bölge müdürlükleri ile acentelerimizin bağlandığı bilgisayar sistemimizin olağanüstü bir olay karşısında devreden çıkması sonucu yaşanabilecek sorunlar düşünülerek, sistemimizin bir yedeği de Ankara’da kurulmuştur. Ana sistemin devre dışı kalması durumunda en geç 3 dakika içinde devreye girecek olan ve büyük bir emek ve maliyete katlanılarak kurulan yedek sistem sigortalılarımızın mağduriyetini önleyecektir. Yine 2001 yılında Başak Sigorta, sermayesini ikiye katlayarak 20 trilyona çıkarmıştır.

   

   

   

   

  NEDEN BAŞAK SİGORTA

   

  ·                    Güçlü bir ortaklık yapısı vardır.

   

  ·                    Mali yapısı çok güçlüdür.

   

  ·                    Hasarı gerçeğe en uygun şekilde ve en kısa zamanda öder.

   

  ·                    Uzman kadroya sahiptir.

   

  ·                    Çağdaş yöntemlerle çalışır.

   

  ·                    Ürün yelpazesi çok geniştir.

   

  ·                    Büyük risklere teminat verir.

   

  ·                    Geniş dağıtım ağına sahiptir.

   

  ·                    Değişikliklere kolayca uyum sağlayan dinamik bir yapıya sahiptir.

   

  ·                    Hizmetin kalitesine verdiği önem, prim üretiminden önce gelir.

   

  ·                    Her an bilgi vermeye açıktır.

   

  ·                    Etkin risk analizi ile en uygun primi belirler.

   

  ·                    “Kalıp Çözümler”  yerine, her müşterisine “Özel Poliçeler”  sunar.

   

   

   

   İŞTİRAKLER

   

  Başak Depoculuk A.Ş.

   

  Başak İnam Sigorta A.Ş. (AZERBAYCAN)

   

  Başak Hayat Sigorta A.Ş.

   

  Ziraat Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

   

  Ziraat Kart İşlemleri A.Ş.

   

  Ziraat Finansal Kiralama A.Ş.

   

  Kazkommertz-Ziraat İnternational Bank (KAZAKİSTAN)

   

  Milli Reasürans T.A.Ş.

   

  Ziraat Bank Moskow (RUSYA)

   

  Axa Oyak Sigorta A.Ş.

   

  Diğerleri

   


  Adres : Şemsettin Günaltay Cad. Methiye Apt. No:79/9 Suadiye İSTANBUL
  Tel : 0 216 372 11 41 Fax : 0 216 373 16 29
  Email : info@altassigorta.com